Cevat Şakir Mah. Hoca Ahmet Yesevi Sok. No:14 Bodrum, Muğla
Bizi Arayın: +90 535 578 22 72

Yumuşatma

SU YUMUŞATMA SİSTEMLERİ

Sularda sertlik problemi son yıllarda en çok şikayet edilen ve önlem talebi ile karşılaşılan sorunlar haline gelmiştir. ,suyun kalsiyum ile magnezyum iyonlarının alınmasını sağlayan bir yöntemdir.
 İyon değişimi yöntemi ile sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının alınması işlemi sonucu suyun sertliğinin düşürülmesi işlemine suyun yumuşatılması denir.
Katyonik Reçine ile sularda sertliğe neden olan kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) iyonlarının reçine üzerinde bulunan sodyum (Na) iyonları ile yer değiştirmesi prensibine dayanır. Böylece iyon değiştirme yöntemi ile sistemden çıkan suyun sertliği alınmış olur. Doyuma ulaşan reçineler zaman ya da debi kontrollü olarak, tuzlu su ile rejenerasyona girerek kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) iyonlarından temizlenirler. Su sertliği evsel ve endüstriyel kullanımlarda en çok rastlanan problemdir. 10 Fr (100 mg/ltCaCO3) sertlik derecesini geçen sular sert su sınıfına girmektedir.
Çalışma Prensibi
Su yumuşatma işlemi sırasında reçine yatağından geçen sert suyun içindeki mineraller yavaş yavaş reçinenin üzerini kaplar. Reçine tanelerinin yüzeyleri sert su mineralleriyle tamamen kaplanana kadar su yumuşatma işlemi devam eder. Reçinelerin üzeri tamamen kaplandığında sertliği tekrar alabilmesi için taneciklerinin üzerindeki sertlik iyonlarından kurtulup tekrar sodyum iyonlarıyla yüklenmeleri gerekmektedir. Yapılan bu işleme rejenerasyon işlemi denmektedir. Su içerisindeki Kalsiyum ve Magnezyum Reçineye tutunur.
REÇİNE NEDİR : 
Polimerler grubunda Anyonik ve Katyonik yapılı ürünlerdir. Sularda Sertlik ve/veya başka elementlerinde tutulmasında arsenik antimon vs gibi gideriminde çok başarılı filtrant mediası olarak yaygın kullanılır .
Yumuşatılan suyun miktarı ve sertlik derecesi (Fr) İyon değiştirme kapasitesini belirler.